Šestiboká pískovcová kašna (Železný Brod)

Šestiboká pískovcová kašna na Malém náměstí (rynku).

Kašna postavená roku 1828 je situována v severní části Malého náměstí před č.p. 69 v části zvané Trávníky. Jedná se o šestibokou kamennou pískovcovou nádrž s šestibokým pískovcovým sloupem na patce čtvercového půdorysu.

Sloup je ozdoben čtveřicí oválných terčů a znakem města Železného Brodu. Věž s otevřenou branou a nápisem:

Znak miesta 1501

Znak města Železný Brod na kašněPodoba znaku se ustálila jako modrý štít se stříbrnou hradbou s věží a v ní otevřenou bránou, po bocích doplněnou dvěma štítky. V jednom štítku je český lev znak pánů Valdštejnů a ve druhém štítku je černý pták znak pánů ze Železnice. (labuť, havran, káně) Na předním ovále s ústím novodobé vodovodní trubky je nápis:

Wistaveno leta Páně 1828

Ostatní nápisy na postranních oválech obsahovaly texty s údaji o stavebnících, které jsou již dnes téměř nečitelné. Současnou podobu ji vtiskl kameník František Anděl z Jesenného. Dno je potaženo vodotěsnou izolací. Nachází se na místě, kde původně stával husí rybník.

Jedná se o lidovou kamenickou památku s osobitě řešenou dominantou městského znaku.

Restaurování kašny bylo provedeno před rokem 1985. V této době byl původní dlážděný povrch náměstí potažen živičným. V roce 2002 bylo provedeno obnovení přívodu vody a restaurování kašny.

Do seznamu kulturních památek zapsána 3. 5. 1958.

Zpracováno podle:
1. J. V. Scheybal, B. Beneš, J. Scheybalová (1969): Památky Jablonecka.
2. www.zelezny-brod.cz
3. Národní památkový ústav

Pozice (WGS-84): N50°38’35.683″ E15°15’20.231″