U Tří svatých

a trase mezi Bosní a Kněžmostem stávaly před dávnými lety sochy tří svatých. Vypráví se, že na kopci Hrádku býval za starých časů pevný hrad, kde vládla urozená kněžna. Na nedalekém Valečově sídlili její přátelé, ke kterým často zajížděla. Protože cesta byla velmi svízelná, dala postavit dlouhý most, spojující Hrádek s Valečovem, aby se vyhnula útrapám špatné jízdy. Podle tohoto mostu má prý jméno i městečko přilehlé k Hrádku.

Dlouho a bezpečně svého mostu kněžna používala, až se jednou za prudké bouře při divoké jízdě několika spřežení právě uprostřed prolomil. Koně i služebnictvo se zřítili a zahynuli, jedině kněžna jakoby zázrakem vyvázla bez úrazu.

Na památku svého zachránění dala prý v těchto místech postavit sochy tří svatých. Později, když je zub času zničil, nahrazovali je zbožní věřící dřevěnými sloupy a obrazy svatých na plechu. Dnes zde nejsou ani ty, pouze místu se říká U Tří svatých.

Také se vypráví, že v těchto místech v noci strašilo. Kolem jedenácté hodiny přibíhal prý veliký černý pes, z jehož očí šlehal oheň. Napadl-li někoho, zle ho zřídil. Proto se lidé ponurému místu raději vyhýbali.


Zpracováno podle:
Jaroslava Velartová (1996): Dalších 10 zastavení v Českém ráji