Zámek – Hrubá Skála

Hrubá SkálaAdresa:
Hotel zámek Hrubá Skála
Karlovice u Turnova
511 01 Turnov
telefon: +420 481 659 111, +420 604 317 618
e-mail: hrubaskala@eahotels.cz
web: www.hrubaskala.cz

 

Hrad Hrubá Skála vystavěl v polovici XIV. století Hynek z Valdštejna.

Vystřídalo se několik pánů, až roku 1512 zboží koupil Zikmund ze Smiřic. Jeho pravnuk, slabomyslný Jindřich Jiří byl posledním tohoto rodu. Albrecht z Valdštejna jménem poručenství se ujal majetku. Když Jindřich  Jiří zemřel r.1630, vystrojil mu Valdštejn nádherný pohřeb, neboť dostat po něm veliké jmění. Valdštejn, roku 1623 povýšený do stavu knížecího, připojil panství skalské ke knížetství frýdlantskému. Po chebské tragedii zůstalo v jeho rodě. Roku 1821 koupil Hrubou Skálu Jan Lexa rytíř z Aerenthalu. Hrad po požáru r. 1710 byl přestavěn a roku 1859 znovu v novogotickém slohu.

Hrubá Skála je vystavěna na skaliskách, kde stojí fara, kostel, kovárna, pension a zámek (ubytovací zařízení) , Šteklův pension. Kostel sv. Josefa vystavěl v novogotickém slohu Karel Josef hrabě z Valdštejna a z Vartemberka, který tu odpočívá pod českým náhrobním kamenem. Po kamenném mostě, kdysi zvoditém, s dobrými sochami sv. Vavřince a Floriána, se bránou vchází na předhradí, rozdělené roklí, přes kterou zase vede kamenný most. Zámek třemi křídly zavírá obdélníkový dvůr. Severozápadní křídlo zachovalo styl XVI. věku, do nádvoří je prolomeno otevřenou chodbou v I. patře a oblouky na štíhlých sloupech ve II. patře. Věž vystavěna na starých základech roku 1859. Nad jejím ochozem vyniká užší věž sedlové střechy (možnost prohlídky – vybírá se vstupné !). Pod zámkem jsou sklepy a tesaná šíje, vedoucí do vězení. Ve velké neboli rytířské síni jsou kachlová kamna, nyní menší, než bývala dříve, na kachlech figury v kroji římském a nošeném v XVI. století. Protože stěny skal, na nichž stojí zámek, jsou téměř kolmé, stavba je zvenčí mnohem vyšší než uvnitř.

Pod zámkem je pivovar ze XVI. století, nově přestavěný, před ním nová socha sv. Jana Nepomuckého. Na cestě k Sedmihorkám ve skalní puklině dobrá barokní socha sv. Prokopa z poloviny XVIII. století. V nejbližším okolí Hrubé Skály je lesní hřbitůvek horolezců, Adamovo lože a Dračí skály.

Zámecké exteriéry mnohokrát posloužily pro natáčení filmů – z nichž asi nejznámější je pohádka o princi Bajajovi.

Zámek v současnosti slouží jako hotelové zařízení a je pouze částečně přístupné. Pro návštěvníky je zpřístupněno pouze nádvoří a vyhlídková věž.

Návštěvní doba a vstupné:
Červenec – srpen: od 10:00 – 16:00 každý den.
Červen a září: prohlídky v sobotu a neděli od 10:00 do 16.00
Prohlídka trvá 30 minut a stojí 50 Kč. Vstup do areálu zámku 20 Kč.