Rozhledna Tábor (Chlum pod Táborem)

Adresa provozovatele:
Rozhledna na vrchu Tábor
Chlum 20
512 51 Lomnice nad Popelkou
tel.: +420 775 201 617
e-mail: penzionvyhlidka@seznam.cz
web: www.vyhlidkalomnice.cz

Rozhledna na hoře Tábor (dříve Chlum) stála již v roce 1888, kdy Okrašlovací spolek v Lomnici nad Popelkou nechal na vrcholu nedaleko poutního kostela Proměnění Páně postavit na kamenné podezdívce dřevěnou konstrukci o výšce 22 m. Po čase však dřevěná konstrukce nevydržela nápor povětrnostních podmínek a vyhlídka začala chátrat. Po devíti letech pak musela být celá rozebrána. Okrašlovací spolek se proto rozhodl pro stavbu zděné rozhledny, která byla po několika letech trpělivého spoření potřebných prostředků otevřena roku 1911.

Samotná věž rozhledny je vysoká 35 m, vyhlídkový ochoz je ve výšce 29 m a vede na něj 145 schodů. Celá je postavena z cihel. V souvislosti otevřením rozhledny došlo v následujících letech otevření turistické chaty, vyvrtání 45 m hluboké studny a také postavení přístupových silnic od Chlumu a Košova.

Rozhledna je pojmenována po učiteli Josefu Tichánkovi, oddaném pracovníkovi místního okrašlovacího spolku. Chata nese jméno po Ignáci Hornychovi, předsedovi výše jmenovaného spolku.

Po nepodařené privatizaci ze začátku 90. let byla rozhledna i chata uzavřena. Poté se majetek přešel do soukromých rukou a v roce 1995 byla chata a rozhledna uzavřeny. Jejich velmi špatný stav vedl až k úvahám o celkové demolici. Noví majitelé v roce 2005 zahájili rozsáhlé opravy a tak byla v r. 2006 otevřena restaurace s penzionem (aktuálně z důvodu nového provozovatele je Penzion Tábor přejmenován na Penzion Vyhlídka) a o rok později zpřístupněna i rozhledna.

V turistické sezóně zde byl Kulturním a informačním centrem v Lomnici nad Popelkou zřízen dočasný „infobod“, kde turisté získaly základní informační materiály, příležitostné  razítko a turistickou známku.

Návštěvní doba a vstupné:
Otevřena celoročně s vlastním odděleným vchodem od penzionu (turniket) s automatem na mince, který nevrací.

Jednotné vstupné 20 Kč