Pískovcový kříž pod vodojemem (Lomnice nad Popelkou)

Pískovcový kříž po pravé straně silnice z Lomnice nad Popelkou do Košova (ulice Antala Staška) v ochranném pásmu 2 vzrostlých lip a zároveň s úchvatným výhledem na město, Jizerské hory a Krkonoše.

Jedná se pískovcový křížek nezjištěného lidového umělce bez zdobných ornamentů. Na kvadratický mohutný sokl nasedá krátký dřík, který má v předu plastický reliéf Panny Marie se sepnutýma rukama. Horní římsa nese dnes snad již nepůvodní jednoduchý kamenný kříž. Ten nejspíš nahradil původní železný.

Tomuto místu se ještě v první polovině dvacátého století říkalo U spravedlnosti. Traduje se, že zde stávala vysoká bříza a vedle ní sloup, na němž byli odpravováni zločinci. Prý roku 1562 ležely zbytky staré šibenice na zemi a nikomu se nechtělo dřevo odklidit, až na příkaz magistrátu bylo dřevo spáleno. V roce 1677 tu stála nová šibenice o 4 sloupech a po ní v roce 1756 na stejném místě opět nová, tentokrát 1,5 sáhu vysoká se zděným základem za 300 zlatých rýnských. Posledním oběšeným byl v roce 1764 Josef Cikán z Dolní Lomnice, který byl shledán vinným za kupování kostelích věcí a sukna od vojáků. V roce 1788 byla šibenice zbořena a následně zde postaven železný kříž.

Památka není dosud zapsána v seznamu kulturních památek.

Zpracováno podle:
1. www.lomnicko.info

Pozice (WGS-84): N50°31’33.744″, E15°21’41.706″