Alainův kříž (Košov)

Pískovcový kříž označovaný jako Alainův někdy i Allainův kříž na křižovatce cest na Chlum a na Tábor v Oboře v místech, kde se dříve říkávalo „U Karlička“.

Původně byl zhotoven ze dřeva, nyní již jen dřevěného předchůdce připomíná. V současné době je pískovcový kříž tvořen jednoduchým na hrubo otesaným kvadratickým soklem, na který nasedá dřík vytesán ve velmi realistickém tvaru kmene stromu s kořeny. V horní části je přepažen kamenným břevnem a tvoří tak kříž.

Před křížem je v dřevěné ohrádce umístěn pískovcová deska s basreliéfem ve tvaru půleného polena zobrazující nápis:

ALAINUV KŘÍŽ
MODLETE SE ZA NEJ

Kříž je ohraničen nízkou dřevěnou ohradou.

Kříž vznikl nejspíše na počest zakladatele rodu Rohanů v Čechách – Karla Alaina a to někdy po jeho smrti v roce 1836. Bohužel se v okolí nepřesně traduje, že kříž byl postaven na paměť tragického skonu prince Alaina z rodu Rohanů v 17letech (1857) při dostizích. Přitom na staré katastrální mapě z roku 1842 se kříž vyskytuje. Tento kamenný kříž neznámým kameníkem ze Sobotky představuje přesnou repliku původního  kříže z osikového dřeva, který zde byl min. před rokem 1842.

Velmi zevrubně se historii vzniku kříže věnoval místní rodák František Mikule, který se pokusil vyvrátit opakovaně přepisovanou a chybně interpretovanou historii tohoto kříže.

Památka není dosud zapsána v seznamu kulturních památek.

Zpracováno podle:
1. www.lomnicenadpopelkou.cz
2. lomnicemapy.webgarden.cz

Pozice (WGS-84): N50°30’55.375″, E15°21’26.392″